MF kronika: 2017 metų liepa

Pasidalinkite

Liepos mėnesį Lietuvos futbolo gerbėjų kraują kaitino ne saulė, o įvykiai futbolo aikštėse ir teismo posėdžių salėse. Vieni skaičiavo augančio prizinio fondo dydį, o kiti – pavėjui paleistus tūkstančius.

Europa po mūsų kojomis? Be abejo, liepos mėnesio svarbiausias įvykis buvo sėkmingas Lietuvos klubų žygis Europos lygos kvalifikacijoje. Dauguma jau akcentavo, kad du klubai Europos lygos kvalifikacijos trečiajame ture yra naujas rekordas. Kartu su šiuo rekordu bus pasiektas ir dar vienas – “Trakams” ir “Sūduvai” sužaidus atsakomąsias rungtynes Lietuvos klubai šią vasarą savo sąskaitoje turės 16 rungtynių europiniuose turnyruose. Iki šiol derlingiausi metai buvo 2008, 2012 ir 2013, kai buvo žaidžiama po 14 rungtynių.

Lietuviški greičiai. Apie tai, kad “Trakai” ir “Sūduva” pateko į trečiąjį Europos lygos kvalifikacijos etapą, sužinojome liepos 20 dieną (ketvirtadienį), tačiau A lygos tvarkaraštį sugebėta pokoreguoti tik liepos 24 dieną (pirmadienį). Logiškai galvojant, dar prieš atsakomąsias antrojo etapo dvikovas buvo galima paruošti variantus, kaip reiktų keisti tvarkaraštį, jei patenka vienas ar du klubai. Tai čia jei logiškai, bet pas mus futbole įprasta elgtis ne logiškai, o lietuviškai …

Pinigai Vitalikui, nuosprendis Aušriui. Buvęs Panevėžio “Ekrano” vadovas Aušrys Labinas bandė teismui įrodyti, kad yra naivus ir nekaltas. Anot jo, 2,5 mln. eurų ne šiaip kažkur dingo, o buvo atiduoti futbolo agentui už paslaugas – “Ekrano” futbolininkų pardavimą užsienio klubams. Daugiau nei milijonas eurų buvo perduoti pačiam agentui, o dar milijonas jo atsiųstam kažkokiam Vitalikui. Panevėžio apygardos teismas nepatikėjo šia buvusio “Ekrano” prezidento versija, o jį patį nuteisė ketveriems metams nelaisvės (bausmės vykdymą atidedant trejiems metams). Buvusiems “Ekrano” kreditoriams tikriausiai svarbi antroji teismo sprendimo dalis – A.Labinas turės sumokėti jau bankrutavusiam klubui 2,5 mln. eurų (kad tai būtų padaryta, areštuotas A.Labinui priklausantis turtas).

Mūšis dėl pinigų. Trim raundais vykusi dvikova tarp “Tauragės futbolo” ir “Atlanto” futbolo klubo dėl 100 tūkstančių eurų baigėsi aiškia tauragiškių pergale. Nors pati dvikovos eiga buvo permaininga – pirmosios instancijos teisme “Tauragės futbolui” buvo priteisti pinigai už “paslaptingojo” E.G. perėjimą į užsienio klubą, tačiau apeliacinis teismas nusprendė, kad “Atlantas” nieko tauragiškiams neskolingas. Liepos 5 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris priima galutines ir neskundžiamas nutartis, konstatavo, kad teisingą sprendimą priėmė būtent pirmosios instancijos teismas.
O dabar paskaičiuokime svetimus pinigus. “Atlantas” su užsienio klubu sutarė, kad E.G. perėjimo mokestis yra 300 tūkstančių eurų. Iš šios sumos išskaičiuota 7500 eurų kaip FIFA solidarumo įmoka. 46250 eurų buvo sumokėti “Tauragės futbolui” (bandant įteigti, kad tikroji tarp klubų dalijama suma yra 92500 eurų). 200 tūkstančių eurų sumokėti agentui K.N. Teismas nusprendė, kad “Atlantas” privalo pervesti tauragiškiams dar 100 tūkstančių eurų. Plius, už tris teismų etapus “Atlantas” apmoka “Tauragės futbolo” patirtas išlaidas – 4186.6 eurų (jei teisingai suskaičiavome). Ir dar lieka vienas nežinomasis – “5 proc. dydžio procesines palūkanas už priteistą 100 000 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2015-11-13) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo”. Tad suskaičiuojame “Atlanto” pajamas ir išlaidas už E.G. perėjimą ir turime tokį rezultatą – minus 57936.6 eurų (ir dar tie 5 proc. palūkanų). Kaip sako liaudis, monkės biznis gavosi.

Žalgirių mūšis. Dar vienas futbolo mūšis taip pat pasiekė reikšmingą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo etapą. Nors vienas mūšio dalyvis bandė ištrimituoti LAT sprendimą kaip savo pergalę, o kitas bandė pasakyti, kad čia apskritai dar nieko nenutiko, iš tikrųjų LAT sprendimas yra greičiau niekieno pergalės neskelbiantis, bet reikšmingas. Teismas nepasakė, kad vilniečiai be reikalo puola kauniečius ir šie nuo liepos 14 dienos (sprendimo priėmimo dienos) gali džiaugtis galutine ir neatšaukiama pergale. Jis pareiškė, kad “teisėjų kolegija, remdamasi išdėstytais argumentais, sprendžia, kad nagrinėjamas ginčas objektine prasme yra arbitruotinas” (59 punktas). Kitaip tariant, pasiūlė kreiptis į arbitražą. O viskas, kuo kauniečiai gali džiaugtis, tai panaikintas žemesnės instancijos teismo sprendimas apie laikinųjų apsaugos priemonių taikymą naudojant žymenį ŽALGIRIS. Ar čia jau pabaiga? Advokatai pasakytų, kad ne. Nes jie vieninteliai laimi iš šio keisto mūšio.

Rekordas. Utenos “Utenis” tapo pirmuoju, pasinaudojusiu nuo šio sezono Lietuvos futbole įsigaliojusia nauja legionierių samprata. Kadangi ES piliečiai nėra laikomi legionieriais, tai liepos 23 dieną Utenoje išvydome vien iš užsienio piliečių sudarytą “Utenio” startinę sudėtį. Tiesa, uteniškiai paliko šansą ir kitiems klubams – 72 minutę į aikštę išbėgo iš Visagino kilęs Aleksandr Levšin. Tad belieka laukti, kada bus sužaistos pirmosios rungtynės be lietuvių aikštėje.

Mėnesio citata:

„Žalgirį“ nuo gimdymo skausmų išvaduos UEFA cezario pjūvis?

Delfio sporto žurnalistas Mindaugas Augustis mostelėjo tokią straipsnio antraštę, kad visus žodžio meistrus paliko toli už nugaros. O mums belieka tik spėlioti, kaip galima rašant apie futbolą nukeliauti iki tokių asociacijų.


Pasidalinkite

Related posts

One Thought to “MF kronika: 2017 metų liepa”

  1. Koks geras straipsnis! Malonu skaityti!:)

Leave a Comment