Kaip dužo europinės viltys

Pasidalinkite

europa_150710Po burtų traukimo bandžiau nuspėti Lietuvos futbolo klubų galimybes europiniuose turnyruose. Šiandien jau galima įvertinti pirmuosius rezultatus.

Pirmojo etapo rezultatai. Šeši susitikimai – dvi pergalės ir keturi pralaimėjimai:

Trakų Trakai – HB Tórshavn (Farerų salos) 3:0 ir 4:1
Pakruojo Kruoja – Jagiellonia Białystok (Lenkija) 0:1 ir 0:8
Klaipėdos Atlantas – PFC Beroe Stara Zagora (Bulgarija) 0:2 ir 1:3

Trakai tinkamai išnaudojo fortūnos šypsnį – abu kartus įveikė Farerų salų atstovus ir į bendrą Lietuvos taupyklę įmetė maksimalų taškų skaičių. Vien už tai jų pasirodymą pirmajame etape galima vertinti labai gerai ar net puikiai.
Deja, bet Atlantui ir Kruojai reikia rašyti “blogai”. Nepaisant to, kad antrųjų Pakruojo klubo rungtynių rezultatas yra apgailėtinas (pakartotas Lietuvos klubų antirekordas), būtent pakruojiškiai buvo arčiausiai šiek tiek švelnesnio vertinimo, nes jiems pritrūko tik minutės iki lygiųjų pirmosiose rungtynėse. Tuo tarpu Atlantą, akivaizdu, kad pervertinau, spėdamas, kad klaipėdiečiai turi bent 40 procentų tikimybę patekti į kitą etapą. Nors, pavyzdžiui, Latvijos čempionate tik penktąją vietą užimanti Jelgava parodė, kad bulgarai nėra toks baisus žvėris ir eliminavo iš turnyro PFC Litex Lovech.
Trakų dėka pakartojome pernykščius pasiekimus – į bendrą reitingą įsidėjome 0.5 taško. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad judame stabiliai, jei nežinotume, kad po šio sezono prarandame 0.625 taškus, uždirbtus 2010-2011 metų euroturnyruose.
Kur slypi tokio Lietuvos klubų pasirodymo euroturnyruose pavojai? Šiemet mes prarandame 0.625 taško, bet toliau laukia didesni praradimai – 1.000; 1.125 ir 1.250. Tai reiškia, kad netrukus atsidursime tarp tų aštuonių šalių, kurių klubai pradeda dalyvavimą Čempionų lygos atrankoje nuo pirmojo etapo. Jei nesirinktume švelnių apibūdinimų, tai reiktų sakyti, kad netrukus būsime tarp oficialių euroturnyrų “lūzerių”.

Reitingai. Sprendžiant, kas, kiek ir kuriuose etapuose turės klubų, vertinami penkerių metų pasirodymų rezultatai (apie reitingo subtilybes – ČIA). 2015-2016 metų turnyro kvotos nustatytos pagal 2014 metų reitingą. Kitų metų turnyre bus žiūrima į 2015 metų reitingą, o va šiemet mes kaupiame (o gal barstome) 2016 metų reitingo, kuris reikšmingas bus 2017-2018 metų sezone, taškus. Žemiau pateikta lentelė, kurioje – trijų metų reitingai ir pagrindinės šalys, svyruojančios ties ta “lūzerių” riba (47 ir žemesnės vietos).

reitingai_150710Pastaba. 2016 metų reitinge prie šalių nurodytas vis dar dalyvaujančių turnyruose klubų skaičius.

Kaip matome iš lentelės, 2016-2017 metų sezone mes turėsime tą patį, ką ir šiemet – keturi klubai, o vienintelis Čempionų lygos kvalifikacijos dalyvis startuos nuo antrojo etapo. Gali būti, kad tą patį išlaikysime ir 2017-2018 metų sezonui, tačiau bendra tendencija rodo, kad nenumaldomai artėja momentas, kai plosimės veidu į purvą. Mūsų šalies reitingas tirpsta, o persekiotojų auga. Pavyzdžiui, kai atims 2011-2012 metų pasiekimus, mes iškart atsidursime 48 vietoje.
O tie reitingo kaimynai dar ir šiemet gali padidinti taškų kraitį. Estų Nõmme Kalju žais su Šveicarijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančiu Lichtenšteino taurės laimėtoju Vaduz. Latviai apskritai tebeturi visus keturis klubus, Armėnija tęsia kovą su trimis.

Antrasis etapas. Jau kitą savaitę savo misiją Europoje pratęs Trakai ir pagaliau į aikštę žengs Žalgiris. Vilniečių vertinimą jau pateikiau anksčiau, tai čia tik pakartoju savo prognozę.


Malmö FF (Švedija) – Vilniaus Žalgiris

Prognozė: 30 procentų tikimybė, kad kitame etape bus Žalgiris.


Apollon Limassol (Kipras) – Trakų Trakai

Fortūna davė Trakų klubui galimybę apšilti kojas, o po to iškart mestelėjo tokį varžovą, kokio norėtųsi taip anksti nesutikti savo kelyje. Kartais Lietuvoje apie Kipro futbolą susidaro klaidingos nuostatos dėl to, kad esame linkę žiūrėti į nacionalinių rinktinių pajėgumus, o ten FIFA reitinge kipriotai užima 85 vietą ir yra įsikūrę netoli estų (82) ir latvių (87). Tačiau visai kitoks vaizdas, kai pažiūrime į klubų reitingus. 2014 metų reitinge, pagal kurį skirstytos vietos dabartiniams euroturnyrams, Kipras užima 18-tą vietą ir lenkia Daniją, Kroatiją, Lenkiją, Baltarusiją, Škotiją, Švediją. Dar ne taip seniai Kipras buvo dar aukščiau ir deleguodavo du klubus į Čempionų lygos turnyrą. Kipro klubai (pirmiausia – Nikozijos APOEL) beveik nuolat žaidžia tiek Čempionų lygos, tiek Europos lygos grupių etapuose.
Apollon pastaruosius du sezonus taip pat demonstravo pavydėtinus rezultatus – tiek 2013-2014, tiek 2014-2015 metų sezonuose žaidė Europos lygos grupių etapuose. Play-off etape vienais metais paguldė ant menčių prancūzų Nice, o kitais – Maskvos Lokomotiv. Šių metų turnyro pirmame etape Apollon du kartus po 2:0 įveikė moldavų FC Saxan.
Jei Kipro nacionalinė rinktinė kenčia dėl to, kad šalis maža ir pasirinkimas nėra didelis, tai pinigų nestokojantys Kipro futbolo klubai šiuos trūkumus kompensuoja būriu pajėgių legionierių. Pavyzdžiui, vakar vykusioje dvikovoje su moldavais Apollon startinėje sudėtyje buvo tik du Kipro atstovai. Dauguma legionierių – iš Portugalijos ir Brazilijos. Ne vienas savo CV turi įrašus apie atstovavimą Portugalijos aukščiausios lygos klubams. Vienas garsiausių legionierių – 26 metų ispanas Marcos Gullón, kuris žaidė Villarreal, Racing Santander bei įvairiose savo šalies jaunimo rinktinėse.
Lietuvos ir Kipro klubų akistatų istorija mums liūdna: lietuvių sąskaitoje 2 lygiosios ir 4 pralaimėjimai. Apollon taip pat jau žaidė su lietuviais – 1998-1999 metų Taurių laimėtojų turnyre jie eliminavo Panevėžio Ekraną. Ne taip seniai (2010-2011 metų Europos lygos kvalifikacijoje) kipriotų jėgą pajuto Tauragės Tauras, 0:3 ir 1:3 nusileidęs Nikosijos APOEL. Žodžiu, nei istorija, nei dabartis nieko gero Trakams nežada.

Prognozė: 10 procentų tikimybė, kad kitame etape bus Trakai.


Lieka tik tikėtis, kad abu Lietuvos klubai ne tik papildys bendrą mūsų taškų kraitį lygiosiomis ar pergalėmis, bet ir padarys man gėdą su tokiomis prognozėmis.


Pasidalinkite

Related posts

3 Thoughts to “Kaip dužo europinės viltys”

  1. Darius

    Mano nuomone Žalgiris turi daugiau šansų negu 30 %, nes Malmo nedemonstruoja tokio gero žaidimo kaip praeitais metais, o paskutinėse rungtynėse namuose net nesugebėjo įveikti priešpaskutinės komandos lygoje, o, kad gynybą yra skylėta ta parodo ir 2 praleisti įvarčiai. Beje rezultatas išlygintas beveik su švilpuku.

  2. Darius

    Beje lietuviškai ne Nikozija, o Nikosija.

  3. Remigijus

    Žiūrėjau Malmö FF – Örebro SK. Nuomonės nepakeičiau 🙂 Viskas viena kryptimi vyko su labai geromis Örebro kontratakomis. Kažką panašaus greičiausiai išvysime ir su Žalgiriu, tik kad tų gerų kontratakų gali nebūti.

Comments are closed.