2023 metų futbolo “įgriuvos”

Pasidalinkite

Tęsiame tradiciją – skelbiame metų Lietuvos futbolo “įgriuvas”.
Ankstesnių metų nugalėtojus ir pretendentus rasite šiuose tekstuose: 2022 metai, 2021 metai, 2020 metai, 2019 metai, 2018 metai, 2017 metai, 2015 metai, 2014 metai ir 2013 metai.

METŲ KOMANDA – MML City. Klubas, sezoną pradėjęs kaip Marijampolė City, iš pradžių stebino visus gerais rezultatais, o vėliau su pagreičiu pasileido į pakalnę. Nemažai pajėgių futbolininkų pasikvietę marijampoliečiai galiausiai daliai jų įsiskolino, o su skolomis prasidėjo ir kitos problemos – futbolininkai nustojo treniruotis, emė nutraukinėti sutartis ir pereidinėti į kitas komandas. Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad kai kuriose rungtynėse būdavo registruojama tik vienuolika futbolininkų.
Tik įsibėgėjus sezonui iš klubo pasitraukė treneris G.Jarmalavičius, papasakojęs apie klubo vadovų nurodymus, kada ir kokius futbolininkus keisti. Šiuos trenerio žodžius patvirtino ir pusmetį Marijampolės klube praleidęs R.Krušnauskas.
Liepos 1 dienos rungtynės su Minija, kurias kretingiškiai laimėjo minimaliu rezultatu, įvarčius mušdami per teisėjo kompensuotą laiką, pateko ir į sutartas rungtynes fiksuojančių bendrovių radarus. Vėliau užkliuvo ir marijampoliečių pralaimėjimas 0:6 Žalgirio rezervui. Visišku farsu tapo rungtynės su Riteriais B (žr. žemiau – Metų rungtynės).
Dėmesio verti ir komunikaciniai Marijampolės klubo viražai. Investuotojai, viduryje sezono pakeitę klubo pavadinimą, logotipą ir susikūrę naują FB paskyrą, vėliau bandė grįžti prie ankstesnio varianto.
Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad rugsėjo 25 dieną MML City buvo pašalintas iš I lygos pirmenybių.

METŲ VADYBININKAS – Levanas Hulordava. Tik metų pradžioje Marijampolės klubo vairą perėmę investuotojai iš Sakartvelo (L.Hulordava ten gimęs, bet ilgai gyvenęs Ukrainoje) per kelis mėnesius sugebėjo nuveikti daugiau nei anksčiau į Lietuvą atklysdavę įvairaus plauko investuotojai. Galiausiai visi veiksmai atvedė prie Lietuvoje žinomos būklės, kai dėl visų nesėkmių yra kalta aplinka. L.Hulordava priekaištų pažėrė ir teisėjams, ir žurnalistams, ir klubą perleidusiam Ž.Buzui, ir visai LFF.
Baigiantis metams MML City investuotojai nusprendė kreiptis į Sporto arbitražo teismą. Gali būti, kad dar ir kitais metais pamatysime jų kandidatūras tarp metų “įgriuvų”.

Plačiau apie MML City nuotykius ir L.Hulordavą galima paskaityti M.Krasnicko tekstuose – 1 dalis, 2 dalis (pastaba: reikia būti 15min prenumeratoriais).

Kai į Lietuvos futbolą įsisuka tokie aktyvūs vadybininkai, tai kitiems pretendentams laimėti šią nominaciją šansų nelieka. Tarp vertų paminėjimo yra Riteriai, turėję plačių užmojų, tačiau galiausiai iškritę iš A lygos (atrodo išsipildė praėjusiais metais atleisto trenerio G.Stahl išsakyta pranašystė, kad Riterių klubas neturi ateities, “jei jis ir toliau tęs tai, ką daro dabar”), į trenerių keitimo karuselę įsisukęs ir be europinės vietos likęs , tik metus Jonavos klubui vadovavęs, į II lygą nusileidęs ir galiausiai direktoriaus poste pakeistas E.Utyra, lavonais ir urodais žaidėjus išvadinęs (dabar jau buvęs) Neptūno vadovas T.Vaitkus.

METŲ TEISĖJŲ BRIGADA – teisėjas R.Valikonis ir jo asistentai I.Ramanauskienė ir B.Kikutis. 2023-06-27 KŽ ir Žalgirio rungtynėse ši brigada nepamatė didžiulės skylės Dariaus ir Girėno stadiono vartų tinkle. Laimei, tai nesutrukdė įskaityti M.Oyewusi pelnyto įvarčio, nors kamuolys įveikė ne tik kauniečių gynybinius įtvirtinimus, bet ir vartų tinklą. Liūdniau buvo 2023-08-06 Šiaulių ir Žalgirio akistatoje, kai 72 minutę neteisingai buvo užfiksuota nuošalė Y.Kendysh’ui ir iš Žalgirio atimtas įvartis. Šis teisėjų sprendimas sukėlė bangas ne tik futbolo gerbėjų gretose, bet privertė oficialią poziciją išdėstyti ir LFF Teisėjų komitetą, pripažinusį, kad buvo padaryta klaida.

Rimčiausi konkurentai – teisėjo M.Jackaus ir asistentų M.Mirausko ir D.Raudžio kolektyvas, 2023-02-26 vykusiose Supertaurės rungtynėse tarp Žalgirio ir KŽ nesugebėjęs užfiksuoti KŽ įvarčio baudinių serijos metu. Tiek LFF, tiek teisėjų asociacijai po šių rungtynių beliko atsiprašinėti.

METŲ LEGIONIERIUS – neįvardytas Nevėžio futbolininkas, kelios dienos po sezono pabaigos Vilniuje sulaikytas neblaivus už vairo. Nors niekam nebuvo sunku atpažinti tą neįvardytą Kėdainių legionierių, metų legionieriaus titulą jam pelnė ne veiksmai aikštėje, o sprendimai atvykus į Vilnių. 0,81 promilės įpūtęs futbolininkas sėdo už automobilio vairo, nors kartu važiavo blaivus ir vairuotojo pažymėjimą turėjęs draugas.

METŲ ĮVARTIS – Žalgirio įvartis į savo vartus per Taurės rungtynes su KŽ. Formaliai įvartis užrašytas gynėjui S.Vučur, bet visi nuopelnai turėtų atitekti vartininkui T.Duka, “meistrišku” sprendimu tiesiog užklupusiam savo komandos draugą.

Jei ne T.Duka išmonė, tai metų įvarčiu galėjo tapti ir Supertaurės laimėtoją nulėmęs neįskaitytas KŽ įvartis baudinių serijoje (žr. aukščiau).

METŲ RUNGTYNĖS – rugsėjo 6 dieną tik vieną kėlinį trukusi MML City ir Riteriai B akistata. Po pirmojo kėlinio vilniečiai pirmavo 4:0, o prieš antrąjį marijampoliečių atstovas informavo teisėjus, kad dėl traumų ir kitų priežasčių nesurenka būtinų 7 žaidėjų. Kai MML City taip ir nepasirodė aikštėje, teisėjams neliko nieko kito – tik nutraukti rungtynes.

Su šiomis rungtynėmis dėl titulo galėtų varžytis nebent košmariškas merginų U-19 rinktinės pralaimėjimas šveicarėms – 0:17. Gal merginoms jau po 0:8 pralaimėto pirmojo kėlinio reikėjo atlikti MML City manevrą? Tiesa, LFF komunikatoriams tai nėra košmaras, tiesiog “rinktinė neprilygo Šveicarijos bendraamžėms“.

METŲ KEITIMAS – juodkalnietis Andrija Krivokapic vietoj lietuvio Motiejus Burbos 88 minutę “Šiaulių” ir “Džiugo” rungtynėse. Šis telšiškių atliktas manevras lėmė varžybų nuostatų pažeidimą (aikštėje neliko 3 LR piliečių) ir techninį pralaimėjimą vietoje pasiektos pergalės. Įdomu, kad “Džiugas” jau buvo nukentėjęs panašioje situacijoje 2019 metais, kai pažeidė I lygoje galiojančią privalomo jaunų žaidėjų skaičiaus taisyklę.

Labai arti panašaus pažeidimo 2023 metų sezone buvo “Riteriai”, tačiau kažkas iš trenerių štabo spėjo suskaičiuoti, kad 80 minutę, keičiant du lietuvius į du legionierius, bus bėdų, ir jau prasidėję keitimai buvo sustabdyti.

METŲ DVIKOVA – trijų vyrų konfliktas vieną lapkričio pavakarę Panevėžio futbolo akademijos stadione, vykstant vaikų treniruotei. Kai buvo panaudotas kovinis ginklas ir vienam iš konflikto dalyvių peršauta koja, į stadioną buvo priversti atvykti ir policijos pareigūnai. Kadangi vyrai nebuvo susiję su besitreniruojančiais vaikais, tai po incidento treniruotė buvo tęsiama toliau. Va toks mūsų požiūris į vaikų saugumą.

Konkurenciją šiai dvikovai sudarė kitas lapkričio nutikimas Panevėžyje. Paskutiniajame I lygos ture Ekrano fanams nepatiko kaip Panevėžio futbolininkai švenčia įvartį, tai nusprendė juos pamokyti aikštėje. Pamokos buvo brangios Ekrano klubui – 5000 eurų bauda ir septynerios namuose žaidžiamos rungtynės be žiūrovų.

METŲ BENDRADARBIAVIMAS – Be1 NFA ir Jonavos partnerystė. Iš tikrųjų šią partnerystę reiktų skelbti tarpsezonio bendradarbiavimu, nes apie bendrą darbą buvo paskelbta gruodžio 22 dieną, o jau vasario 22 dieną kauniečiai paskelbė, kad abipusiu susitarimu nutraukia bendradarbiavimą. Be1 NFA kaltuoju dėl nutrūkusios partnerystės įvardijo Jonavos vadovą E.Utyrą.

METŲ SKANDUOTE tapo Bangos fanų skanduotės prie teisėjų persirengimo kambario durų. Skanduotės nepatiko LFF Drausmės komitetui, kuris nusprendė, kad jų “turinys yra užgaulus, įžeidžiantis ir žeminantis rungtynių teisėjų orumą”. Kadangi tai buvo ne pirmas Drausmės komitetui nepatikęs Bangos fanų pasirodymas, klubui buvo skirtos rungtynės be žiūrovų.

METŲ BURTAI – LFF Taurės aštuntfinalio porų traukimas. Atrodo, kad Merfio dėsnių rinkinys turėtų būti papildytas tokiu teiginiu: jei galima susimauti traukiant burtus, tai LFF būtinai susimaus. Traukiant septintąją porą E.Jankausko ranka pasiuntė Sūduvą į Gargždus. Viskas būtų gerai, jei anksčiau, traukiant trečiąją porą, marijampoliečiai jau nebūtų buvę pasiųsti į Klaipėdą varžytis su Neptūnu. LFF teko skelbti pertrauką, susiskaičiuoti, kiek lapelių su Sūduvos pavadinimu yra, ir traukti poras iš naujo.

METŲ STADIONAS – (ne)statomas Nacionalinis stadionas. Nacionalinio stadiono statybos yra mūsų tautinis bandymas paneigti velniai žino kada Heraklito išsakytą mintį, kad į tą pačią upę neįbrisi du kartus. Gruodžio mėnesį stadiono statybos buvo sustabdytos jau kažkelintą kartą. Aišku, Heraklitas teisus – stabdymo priežastis būna vis kita, tačiau tai menka paguoda – stadiono vis dar nėra. Šiuo metu diskutuojama dėl stadiono statybos kainos indeksavimo, bet tai nėra vienintelis iššūkis. Projektą įgyvendinantis privataus kapitalo fondų valdytojas BaltCap turi problemų su vienu iš buvusių partnerių, dėl kurio padarytos finansinės žalos kreipėsi į teisėsaugą.
Tuo pat metu BaltCap tvirtina, kad “į Vilniuje statomo sporto komplekso projektavimo, statybos aikštelės parengimo bei statybos darbus jau yra investavusi 8,1 mln. eurų”. Įdomu, kaip būtų pasikeitusi futbolo infrastruktūra Vilniuje, jei tie milijonai būtų investuoti į kitus futbolo objektus, o ne į vietą, kur nežinia kada stovės Nacionalinis stadionas.

Kukliai į šią nominaciją bandė pretenduoti Telšių miesto stadionas, spalio 21 dienos rungtynėse su KŽ virtęs pelke. Tačiau Telšių stadionas, lyginant su Nacionaliniu stadionu, turi labai rimtą trūkumą – jis yra užbaigtas ir veikiantis.

METŲ CITATA

Nepažįstu tokio žaidėjo.

Taip Žalgirio vadovė V.Venslovaitienė Skrieja kamuolys podkaste (žr. kelioliką sekundžių nuo 1:35:40) pasakė apie svariai prie Panevėžio čempionų titulo prisidėjusį ir į Lietuvos rinktinę kvietimo sulaukusį Matijų Remeikį. Kaip dažnai būna, po šių tyliai ištartų žodžių mes daugiau sužinojome apie pačią pašnekovę, nei apie futbolininką.


Pasidalinkite

Related posts